No 3: Reflektör kumaş nedir?

15 Kasım 2022
No 3: Reflektör kumaş nedir?

Reflektör kumaş nedir?

Bu yazımızda reflektör kumaş nedir? sorusunu cevaplıyoruz. Reflektör kumaş, filmler, iplikler ve şeritler  binlerce minik cam boncuk içerir. Bu cam boncukların materyallerin (T/C, %100 polyester, filmler) üstüne işlenerek reflektör kumaşı oluşturur.

reflektör-kumaş-nedir

 • Cam boncuklar, ışığı orijinal kaynağa geri yansıtan aynalar gibi davranır. Bir arabanın ışıkları cam boncuklara çarptığında, kıyafetleriniz ve aksesuarlarınız oldukça görünür hale gelir ve en karanlık gecede bile görülmenizi sağlar. Bir Reflektör kumaş, beyaz tişörtten 1.500 kat daha parlaktır. En karanlık yolda bile yansıyan ışık sayesinde görünür olursunuz.
 • Reflektör kumaşların yansımaların yüksek olması kullanılan cam boncuklara bağlıdır. Ne kadar çok cam boncuk kullanılırsa bir şeritte o kadar yansıması yüksektir.
 • Birçok çeşit yansıması farklı olan reflektör kumaş, film ve şeritlerimiz vardır. İncelemek için linke tıklayabilirsiniz.  https://tgtekstil.com/urunler/

Yansıma dereceleri nelerdir?

Reflektör kumaşların yansıma derecelerini, cd(lx.m2) ile gösterilmektedir. Karanlıkta yansıyan ışıkta en düşük performansı göstericek olan değer; 330 cd/(lx.m2)’ten başlamaktadır. Karanlıkta yansıyan ışıkta en yüksek  performansı göstericek olan değer ise 500 cd/(lx.m2)’tür. Reflektör kumaşlarda yansıma değerlerini garantileyen standarttır.

Kurumlarda(polis, jandarma, 112 acil) onaylı ürünümüz olan yüksek yansımalı  reflektör film ve reflektör kumaşı incelemek için tıklayanız;

Reflektör kumaş;

D6101: https://tgtekstil.com/product/reflektor-kumas/

D1001: https://tgtekstil.com/product/dm-1001-reflektor-kumas/

Reflektör Film;

D4101: https://tgtekstil.com/product/dm-4101-transfer-reflektor-film-2/

D4102: https://tgtekstil.com/product/dm-4102-transfer-reflektor-film/

 • Yansıması 330 cd/(lx.m2)’den daha düşük yansımalı reflektör kumaşlarda vardır. Bu kumaşlar EN ISO 20471 standard kapsamsına girmesede, işçi kıyafetlerinde, spor kıyafetlerinde, EN ISO 20471 standardını karşılama zorunluluğu olmayan işçi kıyafetlerinde kullanılabilir.

Yansıması 330 cd/(lx.m2)’ün altında olan ürünleri incelemek için tıklayınız;

https://tgtekstil.com/product/dm-1004-reflektor-kumas/

https://tgtekstil.com/product/dm-1005-reflektor-kumas/

reflektörkumaşnedir

EN ISO 20471 standartı nedir?

Yüksek görülebilirlik uyarısı olan giyecek standardı  EN ISO 20471, farklı iş ortamlarında işçilerin görünürlüğünü arttırarak güvenliklerini sağlamak üzere tasarlanmış iş kıyafetlerinin minimum gerekliliklerini ve test metotlarını belirleyen standarttır. Standartın belirlediği en düşük asgari yansıma derecesi 330 cd(lx.m2)’dir.

Reflektör kumaşın avantajları nelerdir?

Yansıtıcı malzeme gündüz ve gece etkilidir. Alacakaranlıkta veya sis gibi düşük ışık koşullarında en güçlüsü, aşağıdaki faydaları sağlar:

 • Arabanın ışıkları cam boncuklara çarptığında ışık yansımalarında oldukça etkilidir.
 • Ulusal Güvenlik Konseyi’ne göre 2019’da yaya ölümlerinin yaklaşık %80’i karanlıkta meydana geldiğini ve ABD Ulaştırma Bakanlığı tarafından Reflektör malzemeyle yansıtıcı oluşu sayesinde kullanması önerilmiştir.
 • Yüksek yansıtıcılı reflektör kullanırsanız, o kadar karanlıkta görünür olursunuz, kazaları önlemek için yüksek yansıtıcılı reflektör önermekteyiz.
 • Yansıtıcı malzemenin faydası, trafik akışı boyunca çalışırken, yürürken veya oynarken, özellikle gece ve şafakta, insanların reflektör malzeme olmadan olabileceklerinden çok daha uzak mesafelerden algılanmasına olanak sağlamasıdır.
 • Güvenlik amacıyla üreteceğiniz kıyafetlerde veya seçeceğiniz güvenlik kıyafetlerinde, ne kadar yüksek yansıtıcılı reflektör kullanırsanız; artan mesafeler, sürücülerin bir kişiyi tanıması, tepki vermeye karar vermesi ve ardından çarpışmaları önlemek için uygun manevralar yapması için artan süreye dönüştürürsünüz.

Daha fazla bilgi için; (0212) 637 38 10

Diğer içeriklerimizi incelemek için;

 • Reflektif ürünlerin hayvanlar üzerinde ki uygulamaları;

https://tgtekstil.com/genel/reflektif-urunlerin-hayvanlar-uzerinde-ki-uygulamalari/

 • Reflektör Kumaş nasıl temizlenir?;

https://tgtekstil.com/genel/reflektor-kumas-nasil-temizlenir/