Transfer Reflektör Filmi Nedir?

18 Ağustos 2023
Transfer Reflektör Filmi Nedir?

Transfer Reflektör Filmi Nedir; TG Tekstil Ürün Yelpazesinden Reflektif Film Çeşitleri 

Transfer reflektör filmi, ışığı kaynağına geri yansıtmak amacıyla tasarlanan ve ısı presi veya benzeri bir cihaz kullanılarak diğer malzemelere uygulanmak suretiyle kullanılan bir reflektif film türüdür. Farklı uygulama alanları olan bu reflektif filmler, ortak bir özellik olarak gece veya sis gibi düşük ışık koşullarında nesneleri daha görünür hale getirirler. Transfer reflektör filmi, polyester, poliüretan, pamuk ve akrilik dahil olmak üzere çeşitli malzemelerden imal edilebilirler ve tekstil sektöründe pamuklu reflektör ya da polyester reflektör film olarak da bilinirler. 

Reflektif Film Kullanım Alanları Nelerdir?

Reflektör filmin kullanım alanları arasında güvenlik (polis, jandarma, bekçi gibi güvenlik güçlerinin üniformaları, sağlıkçı üniformaları, acil müdahale ekibi ve madenciler gibi zorlu alanlarda çalışanların giydikleri işçi tulumları, işçi yelekleri, kasklar, baretler, işçi elbiseleri, işçi pantolonu, işçi montu, iş elbisesi tulum, elektrikçi iş pantolonu, iş kıyafeti tulum, orman işçisi kıyafetleri), ulaşım (araba, kamyon, minibüs, otobüs, tır gibi trafiğe çıkan araçlarda), uyarı levhaları (inşaat tabelaları, trafik uyarı işaretleri, dur işaretleri gibi), hazır giyim (başta outdoor giyim ve spor giyim kıyafetlerinde) ve evcil hayvan ürünleri gibi tekstil dalları, moda sektörü, ev dekorasyonu hatta reklamcılık alanı dahi yer alabilir.  

Transfer Reflektör Filmlerinin Sağladığı Faydalar Nelerdir? 

 

Yüksek görünürlük: Transfer reflektör filmleri, ışığı kaynağına geri yansıtacak şekilde tasarlandığından ötürü, sıklıkla vurguladığımız gibi düşük ışık koşullarında üzerinde yer aldığı nesneleri daha görünür hale getirir. Bu bağlamda en önemli faydası güvenlik sağlama unsuru olarak kullanılabilmesidir.  

 

Dayanıklılık: Transfer reflektör filmleri, tekrar tekrar kullanıma ve yıpranmalara karşı dayanabilen dayanıklı malzemelerden, yüksek teknoloji uygulamaları ile imal edilir.  Bu sayede, reflektif filmler zorlu ortamlarda kullanmak için ideal malzemelerdir. 

 

Uygulama Kolaylığı: Transfer reflektör filmlerinin ısı presi veya benzeri bir cihaz kullanılarak uygulanması kolaydır. Bu, onları çeşitli kullanım alanları için oldukça uygun bir seçenek haline getirir. 

 

Çok fonksiyonlu kullanım imkânı: Transfer reflektör film çeşitli şekil ve boyutlarda kesilebilir; bu sebepten dolayı bir kısıtlama olmaksızın farklı uygulamalar alanlarında çeşitli amaçlar için kullanılabilir. Örneğin bazı tür reflektif filmler denizcilik sektöründe, gemi, vapur ve teknelerde mürettebatın karanlıkta görüşünü kolaylaştırmak için kullanılırken, bir başka türdeki reflektör film ürünü modacılar tarafından tasarımların daha renklendirilmesi amacıyla da kullanılabilir. 

Şimdi bu çok yönlü reflektör filmlerin TG Tekstil ürün gamındaki yerlerine kısaca bir göz atalım :  

  

Resmi Kurumlarda ve İşçi Kıyafetlerinde Kullanılan Reflektör Film Çeşitleri  

 

DM Reflective Material distribütörü olan ve dar dokuma üretimini kendi bünyesinde devam ettiren TG Tekstil imzalı DM 4201 Gümüş Poliüretan Transfer Reflektör Film , DM 4310 Gümüş Yatay Çizgili Transfer   Reflektif film,  DM 4300 Gümüş Yatay Çizgili Transfer Reflektör Film, DM 4120 Endüstriyel Yıkamalı Gümüş Transfer Reflektör Film, DM 4101 Gümüş Reflektör Transfer Film ve DM 4102 Gri Reflektör Transfer film ürünler polis, jandarma, 112 Acil, trafik polisi gibi resmi kurumlarda görevli acil müdahale, ambulans, sağlık ve güvenlik personelinin yanı sıra, işçi kıyafetlerinde, iş elbiselerinde, işçi montları ve tulumları, belediye işçi kıyafetleri, inşaat işçisi kıyafeti, temizlik işçisi kıyafetleri gibi çeşitli işçi üniformalarında da kullanıma uygun ürünlerdir. Bu kategori de ayrıca 3M Scotchlite markasının 3M 9725 Gümüş Reflektör Transfer Film de sayılabilir.  

 

Ayrıca yine benzer bir kapsamda değerlendirilebilecek olan 3M 5637 Alev Almaz Yatay Çizgili Reflektör Film ürünü alev almaz özelliğini garantileyen, EN 469, ISO 11611, ISO 11612, ISO 14116 standartlarına sahiptir ve başta itfaiyeci kıyafetleri, itfaiyeci tulumları ve yangın işçisi kıyafetleri olmak üzere riskli acil müdahale ekiplerinin kıyafetlerinde, elektrik teknisyen kıyafetleri ve iş elbiselerinde, ayrıca ağır sanayi sektörlerinde kullanabilir.   

Tekstil ve Tasarım/Moda Sektörlerine Yönelik Reflektif Film Ürünleri  

Tekstil firmaları arasında reflektif ürünleriyle fark yaratan Tg Tekstil’in ürün gamında yer alan Gökkuşağı Reflektör Film isminden de anlaşılacağı üzere daha tekstil tasarımına yönelik bir üründür. Hazır giyim ürünleri, evcil hayvan ürünleri ve çantalar gibi ürünlerde kullanılan gökkuşağı reflektör filmi, gündüzleri siyah görünürken, geceleyin karşıdan gelen ışıkla gökkuşağı renklerinde ışığı geri yansıtır. Bu özelliğiyle oldukça işlevsel bir malzemedir. Pamuklu, polyester, oxford ve elastik kumaşlar gibi birçok kumaşla ısı ile işleme uygundur; ayrıca bıçak veya lazer kesici plotter makineleriyle logo veya yazı çalışmaları yapmaya da elverişlidir. Yansıtıcı Gökkuşağı Reflektör Film ile tasarım alanında yaratıcılığınızı konuşturabilirsiniz!  

 

Hazır giyim kıyafetleri, evcil hayvan ürünleri, çanta gibi ürünlerde kullanılan gökkuşağı reflektör film gün ışığında siyah görünür ve geceleri karşı taraftan gelen ışıkla gökkuşağı renginde ışığı geri yansıtır. Bu anlamda kullanışlı bir malzemedir. Pamuklu, polyester, oxford, elastik kumaşlar gibi birçok kumaşlarda ısı ile işleme uygun olan bu malzeme ile bıçak veya lazer kesici plotter makinelerinde logo veya yazı çalışmaları yapabilirsiniz.    

 

Diğer bir reflektif film ürünü olan DC4000 Renkli Reflektör Film ise günlük hayatta daha sık kullanılan bir reflektör film çeşididir. Spor kıyafetleri, outdoor kıyafetleri, hazır giyim ürünleri, çanta ve çanta aksesuarları, pet ürünleri gibi birçok farklı alanda kullanılabilir. DC4000 reflektör filmi, sipariş içeriğine göre istenen renklerde imal edilir ve bıçak veya lazer kesici plotter makineleriyle yine rahatlıkla kullanılabilir. 

 

Yansıtmalı reflektör Film olan DM 9002 Fotolüminesans Film ise gün ışığını içerisinde hapseder ve akşamları ya da karanlık anlarda ışık kaynağı olmadan kullanıcının görünürlüğünü sağlar. Fotolüminesans kumaş, DIN67510 B sınıfı sertifikasına sahiptir ve yıpranmalara karşı dayanıklılığı ile 30 yıkamaya kadar rahatlıkla kullanılabilir. 

 

Görüldüğü üzere transfer reflektör filmi, çeşitli endüstrilerde ve uygulamalarda kullanılabilen çok yönlü ve kullanışlı bir üründür. Düşük ışık koşullarında görünürlüğü artırmak, kişilerin görünürlüğünü sağlamak ve trafikteki olası kaza riskini azaltmak için mükemmel bir seçim olan reflektif ürünler uygulama kolaylığı da sunar. Giysilerinizin ve ekipmanlarınızın güvenliğini arttırmanın bir yolunu arıyorsanız, ya da tekstil ve tasarım sektöründe yeni ve parlak bir deneyim peşindeyseniz Tg Tekstil transfer reflektör filmleri denemenin şimdi tam sırası!