İtfaiyeciler için Alev Almaz Reflektif Kumaşın Önemi 

14 Temmuz 2023
İtfaiyeciler için Alev Almaz Reflektif Kumaşın Önemi 

İtfaiyeciler ve yangın söndürme ve kurtarma ekipleri, yangın, duman, ısı ve diğer tehlikeli durumlarla ilgili acil durumlara müdahale eden profesyonellerdir. Yüksek sıcaklık ve alevlere dayanabilen, aynı zamanda düşük ışık koşullarında görünürlüklerini artıran koruyucu giysi ve ekipman giymeleri gerekir. İşte bu yüzden alev almaz reflektif kumaş onların güvenlik ve performansı için hayati bir malzemedir.  

Alev Almaz Reflektif Kumaş Nedir? 

Alev almaz reflektif kumaş, itfaiyeciler yangın söndürme birimleri,  ve yangın ve ısı riskleriyle karşı karşıya olan diğer işçiler için iş giysisi veya iş kıyafetlerinde yaygın olarak kullanılan bir tekstil kumaşı türüdür. 2 ana özelliği vardır: 

 • Yüksek sıcaklık veya alevlere maruz kaldığında tutuşmaz veya erimez. Ayrıca alev geciktirici veya alev almaz kumaş olarak da bilinir, bu da yangının yayılmasını yavaşlatmak, durdurmak veya şiddetini azaltmak anlamına gelir. 
 • Koyu veya dumanlı ortamlarda işçi görünürlüğünü artıran reflektif özelliklere sahiptir. Kaynak ışığa, örneğin farlara veya fenerlere geri yansıtan geniş açılı, açık reflektör merceklerden oluşur.

  Alev almaz reflektör kumaş, ateşe ve ısıya dayanıklı olmaları için özel kimyasallar veya kaplamalarla işlenmiş sentetik liflerden, örneğin aramid, pamuk, polyester veya naylondan imal edilebilir. Bazı kumaşlar da giyeni rahat ettirmek ve havalandırmak için delikli veya nefes alabilir özelliklerle tasarlanır.  Alev almaz reflektif kumaşların kalitesi ve performansı, uluslararası standartlara göre test edilir ve belgelenir. Örneğin, EN 469, NFPA 2112, ISO 11611, ISO 11612, ISO 14116 gibi standartlar, alev almaz reflektör kumaşların yangına karşı koruyuculuğunu, yansıtıcılığını ve dayanıklılığını ölçer. 

Alev Almaz Reflektif Kumaş Yangın Söndürme Ekiplerine Nasıl Fayda Sağlar? 

 Alev almaz reflektif kumaş, itfaiyecilere ve diğer yangın kurtarma ekiplerine belli başlı konularda koruma sağlar. Örneğin: 

 • Ekip üyelerinin, çevredekiler ve sürücüler tarafından görünürlüklerini ve tanınmalarını artırır; olası kazaların ve çarpışmaların önüne geçer. 
 • Yoğun dumanlı ortamlarda karşıdan gelen ışıkla itfaiyeciler için görünürlük sağlanır.
 • Yangına acil müdahale eden görevlilerin ve itfaiyecilerin güvenliklerini artırır ve onların görevlerine hazır olduklarını hissettirerek güvenlerini ve moralini de yükseltir.  
 • Alev almaz reflektör kumaşlar yangın hizmeti sektöründeki kişisel koruyucu ekipman (PPE) standartlarına ve yönetmeliklerine uygun imal edilir.  
 • Yanmaz reflektif kumaşlar da onlardan imal edilen kıyafetler de çok dayanıklıdır ve yangınla mücadelenin aşınma ve yıpranmasına karşı dayanıklılıklarını koruyabilirler. Sağlamlığı ile bilinen yanmayan reflektif kumaşın ayrıca bakımı da kolaydır. 
 • Alev almaz yansıtıcı kumaştan imal edilen yangın kıyafetleri genellikle kullanım açısından standart kumaşlardan daha rahattır ve bu da itfaiyecilerin ve yangın müdahale ekiplerinin rahat hareket ederek acil durum anında çalışmalarını kolaylaştırır. 

ABD Ulusal Yangından Korunma Derneği (NFPA)’nin yayınladığı ve itfaiyeci koruyucu takımlarının seçimini ve bakımını kapsayan NFPA 1851 / Standard 45’te yapılan son değişikliklere göre giyilen yangınla mücadele kıyafetlerinin ve itfaiyeci ekipmanlarının kontaminasyona yönelik de hassasiyetle temizlenmesi gerektiği vurgulanmıştır. Ayrıca aynı yönetmelikte 2020’de yapılan bir ilave ele itfaiyecilerin düşük ışık veya dumanlı koşullarda görünürlüğü artırmak için kişisel koruyucu ekipmanlarına (PPE) yansıtıcı şerit veya işaretler takmaları da tavsiye edilmektedir. 

non-flammable reflective fabric

 Alev Almaz Reflektör Kumaş Hangi Ürünlerde Yer Alır? 

 Alev almaz reflektif kumaşlar çeşitli ürünlerde bulunabilir ve farklı kullanım alanları için üretilebilir; örnek vermek gerekirse,   

 • İtfaiyeci tulumu, itfaiyeci ceketi ve pantolonu, yanmaz eldiven, yanmaz ayakkabı, işçi yeleği ve kask gibi giysilere dikilebilen veya uygulanabilen reflektif kumaş ruloları. 
 • Alev almaz reflektif kumaşla tasarlanmış hazır giysiler, örneğin yangın tulumları, zıbınlar ve başlıklar. 
 • Yama, bant, bant ve etiket gibi alev almaz reflektif kumaştan yapılmış aksesuarlar. 

  Alev almaz reflektör kumaşlar kullanıcının tercihine ve gereksinimine bağlı olarak farklı renklerde bulunabilir, örneğin gümüş, sarı, turuncu, kırmızı ve yeşil. Bazı kumaşlara da logolar, isimler veya semboller ile baskı yapılabilir. 

Görüldüğü ve hatta deneyimlendiği üzere alev almaz reflektif kumaş, zorlu ve tehlikeli koşullarda çalışan yangın söndürme, kurtarma ve itfaiye ekipleri ve  için hayati bir malzemedir. Onları yangın ve ısı tehlikelerinden korurken görünürlüklerini ve tanınmalarını artırır. Güvenliklerini üst seviyede sağlamak ve performanslarını yüksek tutmak için akıllı bir yatırımdır.  

TG Tekstil, alev almaz özellikli kıyafetleri ile farklı çalışma ekiplerine yönelik (itfaiye, elektrik teknisyenleri, OGM) teknik özelliklerini karşılar. Orman yangını tehlikesinin özellikle yaz aylarında arttığı ülkemizde itfaiye görevlilerinin yanı sıra yangın anında görevlendirilen OGM çalışanları, korucular ve acil müdahale ekipleri gibi kritik personelin alev almaz kumaştan üretilen reflektif ürünleri ve ekipmanları kullanması hem kişilerin hayati tehlikesi açısından zorunludur ve hem de yangın müdahalesinin sürekliliği açısından elzemdir.  

Bu bağlamda alev almaz reflektör malzemeler, iş güvenliği ekipmanlarında yangın önleme teknolojisi olarak da değerlendirilirler. Alev almaz reflektör kumaşlar ile yangın güvenliğini sağlamak için, TG Tekstil’in sunduğu ürün yelpazesini, ürün sayfalarımızda inceleyebilir, detaylar için uzmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.  TG Tekstil, alev almaz reflektör kumaşların yanı sıra, reflektif film, reflektör kumaş, transfer reflektör filmler, dar dokuma reflektör, reflektörlü güvenlik yelekleri, reflektör nakış ipliği ve biyeler ve raşel kumaş gibi sektöre yönelik pek çok farklı ürünü de ürün gamında barındırmaktadır.