Reflektör Nakış İpliği Nedir? 

17 Ağustos 2023
Reflektör Nakış İpliği Nedir? 

Reflektör Nakış İpliği Nedir ve
TG Tekstil Ürün Yelpazesinden Reflektör Nakış İpliği ve Biye Çeşitleri Nelerdir? 

Reflektör nakış ipliği, kumaş üzerine dokunan bir tür nakış ipliği olarak adlandırılabilir. Nakış ise tekstil ürünlerine desen, motif veya yazı işlemek için kullanılan bir sanat ve zanaattır. Elde veya makinede yapılabilen nakışlarda farklı malzemelerden, renklerden veya kalınlıklardan imal edilen nakış iplikleri kullanılabilir. Reflektör nakış ipliği de belli sektörlere ve kullanım alanlarına yönelik imal edilen, özel yapım bir nakış ipliği çeşididir. Bu yazımızda, reflektör nakış ipliği adı verilen özel nakış ipliği türünü ele alırken, aynı zamanda TG Tekstil ürün gamında yer alan reflektif nakış ipliği ürünlerini de tanıtacağız. 

Reflektör Nakış İpliği Nedir ve Nerelerde Kullanılır? 

Girişte de belirttiğimiz gibi yansıtıcı nakış ipliği ve reflektör biyeler, reflektif olan diğer bir deyişle yansıtma özelliğine sahip olan nakış iplikleri ve biyeler olarak tanımlanabilirler. Işığı geri yansıtarak düşük ışık koşullarında görünürlüğü artıran reflektif kumaşlardan imal edilen reflektif nakış iplikleri de bu özellikleri sayesinde karanlıkta parlayan bir etki yaratır. Karanlıkta ışıldayan bir iplik türü olan reflektif nakış iplikleri, genellikle gece görünürlüğü gerektiren işaretlemelerde, güvenlik ekipmanlarında ve spor giyimde kullanılır. Bu iplik türü, yansıtıcı özellikleri sayesinde özellikle karanlık koşullarda arzu edilen görünürlüğü sağlar. 

Reflektör nakış ipliği, tekstil ve nakış alanlarında pek çok amaçla kullanılabilir. Örneğin, iş güvenliği ekipmanları ve kıyafetleri, spor kıyafetleri, evcil hayvan ürünleri, dekoratif ürünler aksesuarlar, çocuk giysileri gibi ürünlerde yansıtıcı nakış ipliği kullanılabilir. Yansıtıcı nakış ipliği hem estetik hem de güvenlik açısından kullanıcılara ve sektörlere olumlu katkıda bulunur. 

Yansıtıcı Nakış İpliği Hangi Renklerde Mevcuttur? 

Yansıtıcı nakış ipliği, farklı renklerde mevcuttur. Örneğin, gümüş, sarı, turuncu, yeşil, mavi, pembe gibi renklerde reflektör nakış iplikleri bulunabilir. Reflektör nakış ipliğinin rengi üretildiği reflektif kumaşın rengine bağlıdır. Ayrıca yansıtıcı nakış ipliğinin rengi, kullanılacak olan ürünün rengi ve amacı ile uyumlu olmalıdır. Örneğin, iş güvenliği ekipmanlarında genellikle sarı veya turuncu gibi dikkat çekici renkler tercih edilirken, spor kıyafetleri veya aksesuarlarda daha canlı veya pastel renkler tercih edilebilir. 

Reflektör Nakış İpliği Normal Nakış İpliğiyle Aynı Mıdır? 

Reflektör nakış ipliği normal nakış ipliğiyle aynı değildir. Reflektif nakış ipliği normal nakış ipliğinden farklı olarak reflektif filmden dokunmuştur. Bu nedenle reflektör nakış ipliği normal nakış ipliğinden daha kalın ve serttir. Öte yandan, kullanılan alanlar ve endüstriler de farklılaştığından yansıtıcı nakış ipliği normal nakış ipliğine göre daha farklı fiyat baremlerinde satılmaktadır.  

Son kullanıcı tarafından kullanılırken de reflektif nakış ipliği normal nakış ipliğine göre daha fazla dikkat ve özen gerektirmektedir. Reflektif nakış ipliği ve reflektör biyelerin kalitesini ve performansını korumak için uygulandığı giysi ve malzemeler uygun şekilde kullanılmalı ve temizlenmelidir. 

Reflektif Nakış İpliği ve Biyeler Ne Kadar Dayanıklıdır? 

Hem reflektör nakış iplikleri hem de biyeler oldukça dayanıklı bir malzemelerdirler. Reflektif kumaştan imal edilmiş olması nedeniyle yüksek sıcaklık, aşınma, yıkama gibi etkenlere karşı dirençli ürünlerdir; ayrıca bazı ürünler ısıya karşı da dayanıklıdır. Uluslararası sertifikalara sahip olan reflektif nakış iplikleri ve reflektör biyeler yıkama, kurutma, ütüleme gibi işlemlere uygun şekilde maruz bırakıldığında kullanıcılara renk solması, parlaklık kaybı, kopma gibi sorunlar yaşatmaz. 

Reflektör nakış ipliğinin veya biyenin dayanıklılığı, kullanılan malzemenin kalitesine, reflektif kumaşın kalınlığına ve dokuma şekline bağlıdır. Reflektif nakış ipliğinin dayanıklılığını test etmek ve belgelemek için uluslararası standartlar kullanılır. Örneğin, EN 20471, OEKO-TEX, ISO 6330 ve IS0 3175 gibi standartlar, reflektif nakış ipliğinin ve reflektör biyelerin yansıtıcılık, dayanıklılık, özel koşullar ve acil durum kıyafetlerinde kullanıma elverişlilik gibi özelliklerini ölçer. 

Reflektör Nakış İpliği

Reflektör Nakış İpliği Nerelerde Kullanılır ve Nasıl Temizlenir? 

Reflektif nakış ipliğinin ve biyelerin kullanıldığı ürünleri temizlerken kullanıcılar aşağıdaki koşulları göz önüne almalıdır:  

Temizleme konusunda, reflektör nakış ipliği normal bir şekilde yıkanabilir. Ancak, aşındırıcı deterjanlar veya aşındırıcı temizleyiciler kullanmaktan kaçınmak gerekir. Bu tür ürünler, ipliğin yansıtıcı özelliklerini azaltabilir veya yok edebilir.  

Her reflektif nakış ipliği ve biyenin yıkama ve kurutma koşulları değişkenlik gösterebilir; bu bağlamda kullanma talimatlarını dikkatli okumak ve talimatlara uymak önemlidir.  

Reflektif nakış ipliği ile yapılan ürünler kurutucuda belli sayıda kurutmak için uygundur. Öte yandan ürünler doğal olarak kurumaya bırakıldığında kullanım ömrü daha uzun olabilir.  

Reflektör nakış ipliği ve/veya reflektör biyelerin kullanıldığı ürünler yüksek ısıdaki ütüler ile ütülenmemelidir. Ütü, reflektif kumaşın erimesine veya yapışmasına neden olabilir. Ürünler ütü gerektirmeyecek şekilde katlanmalı veya asılmalıdır. 

TG Tekstil Reflektör Nakış İpliği Ürün Yelpazesinde Hangi Ürünler Yer Alır? 

Reflektör kumaş ve transfer reflektif film ürünlerimizin beraberinde farklı kullanım alanlarına yönelik yansıtıcı nakış ipliği ve biyeler de TG Tekstil’in ürün gamında yer almaktadır. Reflektif nakış ipliği ve yansıtıcı özellikteki biyelerimiz, işçi elbiseleri ve sertifika gerektiren iş kıyafetlerinin yanı sıra spor giyim ve hazır giyim sektöründe tasarımcıların tercih ettikleri ürünler arasındadır. Polyester reflektör ya da pamuklu reflektör iplik çeşitlerimiz ve ürünlerimiz hakkında daha ayrıntılı teknik bilgiye ürünlerin kendi sayfalarından ulaşabilir, TG Tekstil uzmanlarıyla iletişime geçerek fiyat teklifinizi hemen alabilirsiniz. 

DM 6101 Pamuklu Gümüş Reflektör Biye: Bu ürün, resmi ve özel kurumlarda kullanılan ve onaylı bir üründür. EN 20471 standardına sahiptir ve polis, jandarma, 112 Acil, trafik polisi gibi güvenlik ve acil müdahale kurumlarında kullanılmaya uygundur. 

DM 1001 Pamuklu Gri Reflektör Biye: Bu ürün, DM 6101 ürünü ile aynı standartlara sahiptir ve yine güvenlik ve acil müdahale ekiplerinin iş kıyafetlerinde ve iş elbiselerinde güvenle kullanılabilir. 

DM 1005 Pamuklu Gri Reflektör Biye: Bu ürün, 200-250 cd/lüx yansımalıdır ve yıkamaya uygun işçi kıyafetlerinde kullanılabilir. 1.3 cm-3 cm boyutlarında üretilen ürünün istediğiniz boyutlarda dikimi TG Tekstil tarafından yapılabilir. 

DM Örgü için Renkli Reflektör Nakış İpliği: Bu ürün, kırmızı, mavi, turuncu, yeşil, sarı, siyah, pembe ve mor gibi pek çok renk seçeneğine sahiptir. Nakış işlemleri için oldukça uygun bir üründür. 

DM Örgü için Polyester Reflektör Nakış İpliği: Bu ürün, %100 polyester malzemeden üretilir ve 5 cm’lik yansıtıcı kumaştan kesilerek elde edilir. En incesi 1 mm kadar ince imal edilir. Sadece 1 mm olmasına rağmen, yansıması 300 cd/lüx standardına sahiptir. 

TG Tekstil imzalı yansıtıcı nakış ipliklerini ve reflektif biyeleri tekstil ürünlerinin tasarımına yönelik çalışmalarda kullanabilir, kumaşlara renk, desen, doku ve ışıltı katarak dizaynlarınızı bir üst seviyeye taşıyabilirsiniz. Reflektif nakış ipliği ürünlerimiz, hazır giyim, ev tekstili, aksesuar, çanta hatta ayakkabı tasarımı gibi birçok farklı alanda kullanılabilir. Ürünlerimize dair daha detaylı bilgi almak ve sipariş vermek için hemen uzmanlarımızla iletişime geçin!